Тарифне свавілля

Близько 600 кременчуцьких сімей упродовж останніх чотирьох місяців сплачують за електроенергію за збільшеними тарифами. За цей термін з кожної родини додатково стягнули понад 50 грн. Схоже, що таке становище цілком задовольняє як ПАТ «Полтаваобленерго», так і ТОВ «Гарпун», котрі не поспішають виправляти ситуацію.

 

Задоволені всі, окрім мешканців

Мешканці п’яти житлових кооперативів, зокрема буд. 18, 22, 22-А квт. 278 та, за деякими даними, буд. 4 квт. 297 та буд. 19 по вул. Карнаухова, понад 10 років з моменту передачі їхніх будинків в обслуговування приватному ЖЕКу – ТОВ «Гарпун», сплачують за спожиту електроенергію не ПАТ «Полтаваобленерго», як усі кременчужани, а приватному ЖЕКу. Він виступає в ролі посередника між мешканцями та енергопостачальником. «Полтаваобленерго» обраховує споживання електроенергії «Гарпуну» за вхідним лічильником на будинках, а той уже виставляє рахунки споживачам по квартирних лічильниках.

До жовтня 2011 р. мешканці житлових кооперативів цим не надто переймались, але 3 місяці тому їм почали виставляти рахунки за спожиту електроенергію за завищеними тарифами, що викликало справедливе обурення.

Тарифи на електроенергію, яка відпускається населенню, встановлені Постановою НКРЕ України: за обсяг, спожитий до 150 кВт/год. на місяць – 28,02 коп. за кВт/год. (з ПДВ); за обсяг, понад 150 кВт/год. на місяць – 36,48 коп. за кВт/год. (з ПДВ). ТОВ «Гарпун» із жовтня 2011 р. виставляє рахунки споживачам по 36,48 коп. за кВт/год. за весь обсяг спожитої електроенергії. Легко порахувати, що кожна родина, яка споживає в місяць більше 150 кВт/год., щомісяця переплачує по 12,69 грн.

До того ж, пільговики, які проживають у цих будинках, вже давно позбавлені ТОВ «Гарпун» свого права на пільгу по оплаті за електроенергію. Так, мешканець буд. 22-А квт. 278, учасник бойових дій в Афганістані Степан Ткачук сплачує за спожиту електроенергію не 25% вартості тарифу, як це йому гарантовано законом, а повністю і за збільшеним тарифом.

 

ТОВ «Гарпун» загарпунило житлові кооперативи

В офісі ТОВ «Гарпун» мешканцям пояснюють, що тариф у 28,02 коп. за кВт/год. можна було б застосовувати, якби квартирні лічильники перебували на балансі ПАТ «Полтаваобленерго» і з цим підприємством у мешканців були укладені угоди на постачання електроенергії. А через те, що електромережі зазначених будинків досі не передані енергопостачальній компанії, збільшений тариф застосовується на весь обсяг спожитої електроенергії.

Голова житлового кооперативу буд. 18 квт. 278 Ігор Федорець вважає, що «Гарпун» навмисно не передає електромережі ПАТ «Полтаваобленерго». Адже за таких умов ті житлові кооперативи, які обслуговує цей приватний ЖЕК, не можуть скористатися своїм правом на зміну керуючої компанії.

— Ми вже декілька місяців намагаємося перейти до іншої керуючої компанії, але проблема з непереданими електромережами не дає змоги це зробити. «Гарпун» немов прив’язав нас до себе, і ми опинилися в нього на гачку. Наші мешканці вже готові навіть частково сплатити за встановлення «Полтаваобленерго» нових лічильників, аби лише позбутися «Гарпуна». Та все одно щось постійно заважає, – говорить голова кооперативу.

Віднедавна ТОВ «Гарпун» та другий приватний ЖЕК – ТОВ «Перспектива» почали процес об’єднання. Та це навряд чи вирішить порушену проблему. Схоже, що без активного втручання міської влади завершити десятирічну епопею передачі електромереж житлових будинків, які обслуговує ТОВ «Гарпун», на баланс ПАТ «Полтаваобленерго» не вдасться.

«Гарпуну» закони не писані

Зважаючи на те, що додзвонитися до керівника приватного ЖЕКу нам не вдалось, а в своєму офісі він майже не буває, редакція підготувала інформаційний запит на ім’я директора ТОВ «Гарпун» Анатолія Погребняка. У ньому були поставлені питання з метою з’ясувати: чому саме з жовтня минулого року мешканцям почали виставляти рахунки за електроенергію за збільшеними тарифами (адже НКРЕ встановила нові тарифи з березня 2011 р.), і коли саме будинкові мережі будуть передані ПАТ «Полтаваобленерго»? Але 3 лютого в офісі приватного ЖЕКу інформаційний запит прийняти відмовилися.

«Директор нам заборонив приймати будь-які звернення чи запити», – пояснили секретар та головний бухгалтер підприємства, які не назвали своїх прізвищ. Після наполегливого намагання вручити запити на інформацію один із співробітників підприємства зателефонував директору.

«Не приймати, нехай висилають поштою», – такою була відповідь керівника, передана журналісту. Тож у «Гарпуні» Закони України «Про інформацію» та «Про доступ до публічної інформації» поки що не діють.

Того ж дня журналіст «КП» звернувся з письмовим повідомленням про порушення цих законів до прокурора Кременчука Тимофія Кодоли з проханням відновити їх дію на території цього підприємства. Сподіваємося, що «Гарпун» вдасться повернути до правового поля України.

Редакція також направила свій інформаційний запит на ім’я директора ТОВ «Гарпун» рекомендованими листами за двома адресами підприємства: юридичною та фактичною. Але не будучи впевненими в тому, що Анатолій Павлович захоче їх отримувати, ми вирішили опублікувати цей запит у газеті. Прохання до всіх, хто знає директора ТОВ «Гарпун» Анатолія Погребняка, передати йому цю сторінку.

 Директору ТОВ «ГАРПУН»

ПОГРЕБНЯКУ А. П.

 ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЗАПИТ

Шановний АНАТОЛІЮ ПАВЛОВИЧУ!

 З метою висвітлення на сторінках щотижневика «Кременчуцька Панорама» теми відповідності тарифів на електроенергію, що відпускається мешканцям буд. 18, 22, 22-А квт. 278, порядку застосування тарифів на електроенергію, встановлених Постановою НКРЕ України від 10.02.1999 р. № 309 у редакції Постанови НКРЕ від 17.03.2011 р. № 343, зі змінами, внесеними Постановою НКРЕ від 14.04.2011 р. № 627, відповідно до ст. 34 Конституції України, ст. 5, 14, 19 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», ст. 25 ЗУ «Про інформацію», ст. 26, 35 ЗУ «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», просимо надати інформацію з наступних питань:

1. Чому з жовтня 2011 р. тарифи на електроенергію, що відпускається мешканцям буд. 18, 22, 22-А квт. 278, встановлені всупереч вимогам Постанови НКРЕ України, а саме: за обсяг, спожитий до 150 кВт/год. електроенергії на місяць, Вами встановлений тариф – 36,48 коп. за кВт/год. (з ПДВ), а не 28,02 коп. за кВт/год. (з ПДВ), як це визначено у Постанові НКРЕ?

2. Чому до жовтня 2011 р. для мешканців зазначених будинків тариф на електроенергію був встановлений згідно з Постановою НКРЕ і становив 28,02 коп. за кВт/год. за обсягу споживання до 150 кВт/год. на місяць, а з жовтня він був підвищений до 36,48 коп. за кВт/год.? Що саме (який нормативний акт, подія тощо) стало причиною зміни тарифу з 1.10.2011 р.?

3. Чому ТОВ «Гарпун» досі не передало на баланс ПАТ «Полтаваобленерго» електромережі буд. 18, 22, 22-А квт. 278? Коли це планується зробити, що заважало це зробити раніше?

4. В яких ще багатоквартирних будинках, що перебувають на обслуговуванні ТОВ «Гарпун», електромережі не передані на баланс ПАТ «Полтаваобленерго» і мешканцям уся спожита електроенергія обраховується за тарифом 36,48 коп. за кВт/год. (з ПДВ)?

5. Чому пільговики, які проживають у цих будинках, позбавлені Вами свого права на пільгу по оплаті за електроенергію і сплачують за спожиту електроенергію не лише повністю, а ще й за підвищеним тарифом?

Заздалегідь вдячні за інформацію. Готові отримати її як у письмовому вигляді, так і у вигляді Вашого інтерв’ю.

 

«Полтаваобленерго»: без коментарів

— ПАТ «Полтаваобленерго» не має повноважень надавати роз’яснення з питань застосування тарифів на електроенергію для населення – це компетенція НКРЕ України, – таку відповідь надав начальник Кременчуцької філії підприємства Сергій Андрієвський на депутатське звернення депутата міської ради від виборчого округу № 14, на території якого розташовані вищезгадані будинки, Юрія Гриценка (фракція партії «Рідне місто»). Хоча керівник «Полтаваобленерго» у цій же відповіді погоджується, що тариф на електроенергію для населення за обсягу споживання до 150 кВт/год. на місяць має становити 28,02 коп. за кВт/год. (з ПДВ). Чому для мешканців вищезгаданих будинків це рішення НКРЕ не виконується, він пояснювати не схотів. Тому доводиться робити припущення. Можливо, це вигідно підприємству? Адже при однаковому об’ємі відпущеної електроенергії ПАТ «Полтаваобленерго» за останні 4 місяці отримало від мешканців цих п’яти будинків за рахунок неправомірно збільшених тарифів додатково близько 30 тис. грн (600 квартир х 50 грн). Звісно, що для такого потужного підприємства це небагато, проте зайві гроші нікому не завадять. Тим більше, що збереження цієї ситуації дозволяє підприємству щомісяця додатково отримувати за рахунок підвищених тарифів близько 8 тис. грн. То ж навіщо воно буде поспішати з прийманням електромереж будинків на свій баланс?

Залишається сподіватися лише на Полтавську облдерж-адміністрацію, яка напередодні виборів може вплинути на обласного електроенергетичного монополіста та захистити інтереси майбутніх виборців.

 Ми раді надати слово

Ми будемо інформувати читачів про перебіг вирішення даної проблеми та надавати всю інформацію, отриману нами від посадовців, причетних до цієї історії. Особливо раді надати слово на сторінках своєї газети директору ТОВ «Гарпун» пану А. П. Погребняку. Звісно, якщо він схоче давати якісь пояснення з цього приводу.

Віктор Крук

  «Кременчуцька Панорама», 9.02.2012 р.- http://panorama.pl.ua/tema_nomera/7546-tarifne-svavillya.html

Залишити відповідь