Що діти знають про будівлі Кременчука?

image001

22 квітня у Кременчуці підбили підсумки дитячого літературно-краєзнавчого конкурсу «Дізнайся про Кременчук: будівлі мого міста», проведеного Всеукраїнським благодійним фондом «Джерело Дніпра», Почесним Президентом якого є Володимир Матицин. 


Свого часу кременчуцькі будинки були свідками важливих історичних подій, про які хтось забув, а хтось і взагалі не знав. І просто неприпустимо пройти повз такі будівлі й хоча б не зупинитися. А ще цікавіше було б дізнатися, яке минуле з ними пов’язане. Така можливість нещодавно випала кременчуцьким школярам – учням 6-7 та 8-11 класів. Спеціально для них Всеукраїнський благодійний фонд «Джерело Дніпра» разом із громадською організацією «Рідне місто», централізованою бібліотечною системою для дітей та міським краєзнавчим музеєм організували літературно-краєзнавчий конкурс «Дізнайся про Кременчук: будівлі мого міста». Для участі в ньому діти мали написати матеріал про одну з міських будівель, а саме: розповісти про її спорудження, власників та відомих людей, котрі в ній проживали хоча б якийсь час. Також дітии мали згадати і про сучасний стан цього помешкання, проілюструвавши свою розповідь фотографіями. 
Головне – творчий підхід
До складу журі увійшли представники Фонду «Джерело Дніпра», ЦБС для дітей, КрНУ ім. М. Остроградського та працівники музею, які ретельно слідкували за дотриманням усіх вимог: щоб прізвища були вказані правильно, розповідь відповідала логіці й точності, а сам текст не був списаний з робіт краєзнавців. Журі відзначило, що в роботах деяких дітей відчувалося власне бачення та підхід до теми. Вони або пов’язували історії будівель з історіями своїх дідусів та бабусь, або ж робили спроби уявити й описати інтер’єр будівлі. 
– У таких роботах відчувається, що дитина пише від себе, викладає власні думки, ставить якісь запитання й навіть висловлює громадянську позицію, – ділиться враженнями від робіт директор краєзнавчого музею Алла Гайшинська. – Це цікаво читати. І тішить, що такі роботи є. 
Діти відкрили нові сторінки історії
Розповідали ж кременчуцькі школярі про найрізноманітніші будівлі: військовий госпіталь, Олександрійське реальне училище, Троїцьку церкву, будинок купця Чуркіна тощо. Як відзначили члени журі, робіт на конкурс надійшло багато – аж 75. 
– На конкурс надійшли розповіді не лише про ті будівлі, інформація про які є в усіх книжках та Інтернеті, а й про менш відомі, – зазначає доцент кафедри українознавства КрНУ ім. М. Остроградського Алла Лушакова. – Можна навіть сказати, що це будівлі, про які до наших учасників ніхто нічого не писав. Наприклад, це приміщення по вул. Леонова, де нині знаходиться музей залізничного вузла. Одразу зрозуміло, що дитина пішла, зустрілася з працівниками музею і досить повно цю історію передала. Дуже цікаво розповіли і про Спасо-Преображенський собор, який нещодавно збудували. Адже якщо на цю тему й є інформація, то вона дуже глибоко захована, а дітям вдалося її відшукати. 
У гарному конкурсі – гарні подарунки
Переможців визначали довго, але чесно. Кращих знавців Кременчука нагородили 22 квітня у боулінг-центрі ТРК «Європа». 
– Будівлі – це справжні свідки та охоронці історичних подій, у кожної з них – своя доля, – зазначив у вітальній листівці Почесний Президент ВБФ «Джерело Дніпра» Володимир Матицин. – Цей конкурс ми провели для того, щоб у дітей була можливість відчути себе в ролі дослідників. Нам важливо, щоб вони бачили результат своєї роботи й відчували підтримку від дорослих. І як показав конкурс, у нашому місті живуть дійсно талановиті діти!
Призери кожної вікової категорії отримали від організаторів дипломи та цінні подарунки – планшети, електронні книги та МР3-плеєри. А ще для переможців та кращих учасників провели боулінг-турнір. І, як виявилося, діти не лише про кременчуцькі будівлі багато знають – вони ще й у боулінг непогано грають!..

Вони знають про Кременчук!
Перемогу серед учнів 6-7 класів здобула 11-річна учениця школи № 8 Даша Довбня з розповіддю про будівлю міської друкарні. Друге місце отримала робота 12-річної учениці гімназії № 5 Марії Бандурко, яка написала про Маріїнську жіночу гімназію. А ось третього місця в цій категорії не присуджували. Натомість у категорії учасників 8-11 класів третіх місць було одразу два – у 15-річної учениці школи № 10 Оксани Семенової за розповідь про Міський палац культури та у 14-річної учениці гімназії № 5 Оксани Савенко за роботу про ПК «КрАЗ». Друге місце здобула розповідь 15-річної учениці школи № 24 Альони Кравченко про краєзнавчий музей, а перше – історія 14-річної Тетяни Совенко зі школи № 8 про Спасо-Преображенський собор. 
Також організатори окремо відзначили 11-річну ученицю школи № 31 Марію Якуненко за чудові фотосвітлини до своїх розповідей та 14-річного учня школи № 1 Андрія Яроша за самостійне дослідження буд. 4 по вул. Леонова. 

Дар’я Довбня, переможниця у категорії «6-7 класи»:
– Я брала участь у конкурсі «Кращий читач»- і там же, у бібліотеці мені запропонували взяти участь у конкурсі, де треба було написати про будівлі. Мені дуже захотілося розповісти про щось, пов’язане з газетами – вирішила писати про друкарню. Я дуже рада, що перемогла!

Тетяна Совенко, переможниця у категорії «8-11 класи»:
– Я писала свою розповідь про Спасо-Преображенський собор, який знаходиться неподалік зуп. «Радянської армії».Для цього я спілкувалася з батюшкою та з місцевими мешканцями. Мені було цікаво дізнаватися про його минуле. Відчуваю, що тепер любитиму шкільний предмет «Історія» ще більше!

1398327751_img_8388 1398327793_img_8396 1398327846_img_8398 1398327934_img_8400 1398328095_img_8408 1398328146_img_8417

Напишіть відгук