Перейменування вулиць. Нові пропозиції

1437035017_tablychka

Ще у червні на виконання Закону України «Про засудження тоталітарних режимів та заборону пропаганди їхньої символіки» міська комісія з питань найменування об’єктів визначила перші 105 вулиць у Кременчуці, які слід перейменувати. Товариство української мови подає свої пропозиції на розгляд комісії.Перелік пропозицій знавців української мови та історії приніс до редакції «КП» співголова товариства української мови ім. Т. Шевченка Юрій Мартиновський. Він уточнив, що такий же документ товариство спрямовує і до комісії з питань найменування об’єктів міського підпорядкування, а також просить секретаря міськради Василя Івка доповнити склад цієї комісії однією людиною – представником товариства української мови.

Історія – понад усе
Юрій Мартиновський говорить, що першочергово кременчуцькі україністи хотіли б повернути деяким вулицям історичні назви. Щоправда, ті, які вписуються у сучасний час.
Як приклад, товариство пропонує вул. Красіна повернути історичну назву Троїцька. Назва, мовляв, цілком виправдана, з огляду на розташований на цій вулиці Свято-Троїцький храм.
– А деякі назви вулиць в нас дуже застарілі, їх уже давно потрібно було замінити, – наголошує Юрій Мартиновський. – Наприклад, вул. Радгоспну ми пропонуємо перейменувати на Фермерську.

Пов’язані з Кременчуком
Знавці української мови пропонують віддати належну шану постатям, які зробили великий внесок у розвиток України як незалежної держави. Тим більше, якщо життя цих людей пов’язане з Кременчуком. Юрій Мартиновський впевнений, що це має спонукати кременчужан зайвий раз поцікавитись історією свого міста.
– Наприклад, ми пропонуємо вул. Артема перейменувати на вул. Василя Каразіна. Він заснував Харківський університет, але першу освіту здобував у приватному пансіоні Кременчука – це історичний факт, вказаний в Українській енциклопедії, – уточнює мовознавець. – А вул. Баумана можна перейменувати на вул. Бориса Чичібабіна. Це видатний поет, якого через вірші і принципову позицію відправили до таборів ГУЛАГу. А родом він – із Кременчука. На жаль, мало кременчужан читали його вірші.
Також мовознавці хочуть вшанувати у назві провулку і прізвище першого засновника Товариства української мови в Кременчуці Дмитра Демидюка. До того ж, цього року виповнюється 10 років з дня його смерті. «Ми хочемо, аби прізвищем цього видатного кременчужанина було названо нинішній пров. Постишева», – пропонують мовознавці.

Національність не має значення
Товариство української мови пропонує також вшанувати пам’ять видатних людей, які сприяли становленню України та її розвитку, але не були українцями за національністю.
– Ось, наприклад, літератор Дмитро Донцов. Хоч він – і росіянин, але за Україну стояв, як кажуть, горою. Він вважається одним із провідних ідеологів українського націоналізму. Його іменем ми пропонуємо назвати вулицю, провулок, проїзд і тупик, які наразі носять прізвище Петровського, – зазначає Юрій Мартиновський.
Загалом українські мовознавці пропонують нові назви для 70 вулиць Кременчука. Вулиці імені героїв Великої Вітчизняної війни, швидше за все, залишать нинішні назви.

«Ми вважаємо, що одна з головних вулиць Кременчука обов’язково має носити ім’я Михайла Грушевського. У Кременчуці така вулиця є, але десь у квт. 278. Чому вона викинута кудись на задвірки? Така постать, як Грушевський, заслуговує на те, щоб його ім’ям було названо одну з центральних вулиць. Ми пропонуємо перейменувати вул.. Пролетарську на вул. Грушевського», – говорить Юрій Мартиновський.

Існуюча назва — Запропонована товариством — Пояснення
Вул. 40 років Жовтня — Вул. О. Богаєвського — Видатний український хірург
Вул. 50-річчя СРСР (Перший Занасип) — вул. В. Чорновола — В’язень ГУЛАГу, герой України, депутат ВР України, загинув в автомобільній аварії
Вул. 60-річчя Жовтня — вул. Симона Петлюри — Державний та військовий діяч
Вул. Воровського — вул. Гійома Боплана — Французький інженер, видав відомий опис України
Вул. Жовтнева — вул. Степана Бандери Ідеолог української нації, герой України (2010 р.) посмертно
Вул. Леніна — вул. Героїв Майдану
Вул. Радянська — вул. Героїв Крут — Бій українських студентів 1918 р. із більшовиками

Понад 20 об’єктів – із символами комунізму
Управління культури Кременчука дослідило, які об’єкти, окрім назв вулиць, містять комуністичну символіку. Таких знайшлось зо два десятки. І по кожному з них громада прийматиме окреме рішення. Так, серпи-молоти, зірки, гасла тощо залишились на будівлях ЗОШ № 23, льотного коледжу, прохідній «Кредмашу», на стелі «400-річчя Кременчука».
На обговорення громади також буде винесено питання демонтажу пам’ятного знака у сквері ім. Бабаєва. Нагадаємо, там написано, що «Сквер «Октябрьский» реконструирован в честь 60-летия Октябрьской Социалистической революции».

Напишіть відгук